

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold, Silver |
| Current Rating | |
| Interface | 2-Wire, I²C |
| Output Current | 10 mA |
| Output Voltage | 6 V |
| Output Type | Digital, I²C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.8 V |
| Accuracy | 3 °C |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5 V |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.8 V |
| Humidity Range | |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Resolution | 11 bit |
| Schedule B | 8542390000 |
| Reset Temperature | |
| Switching Cycles |
Stock: 15098
Distributors
pcbx
Unit Price$0.42643
Ext.Price$0.42643
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.42643 | $0.42643 |
| 10 | $0.39669 | $3.96690 |
| 25 | $0.36903 | $9.22575 |
| 50 | $0.34330 | $17.16500 |
| 100 | $0.30913 | $30.91300 |
| 300 | $0.27836 | $83.50800 |
| 500 | $0.25065 | $125.32500 |
| 1000 | $0.24027 | $240.27000 |
| 3000 | $0.23032 | $690.96000 |
| 5000 | $0.22079 | $1103.95000 |
